Vali Akbıyık’tan “Mevlana Haftası” mesajı

Vali Akbıyık, İnsanlığa birçok alanda yeni ufuklar açan Türk-İslam medeniyetinin yetiştirdiği en önemli şahsiyetlerden büyük mutasavvıf Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin vuslat yıl dönümü “07-17 Aralık Mevlana Haftası” olarak anılmaktadır dedi.

Akbıyık mesajında;” Hem hayatı hem eserleri hem de asırlar ötesine geçen öğretileriyle gönül dünyamızı aydınlatan Mevlâna Celaleddin-i Rumi; dil, din ve ırk ayrımı yapmadan, gönüllerimize birlik, beraberlik, sevgi ve hoşgörü tohumları ekmekte, barış içerisinde yaşanılabilir bir dünyanın mümkün olduğunu dizeleri ve sözleriyle ifade etmektedir.

Türk-İslam Medeniyetinin yetiştirdiği en önemli şahsiyetlerin başında gelen Hz. Mevlâna, karşılıksız sevgisi, derin merhameti ve müstesna düşünceleriyle sadece İslâm alemini değil, diğer dinlere mensup insanları da kendine hayran bırakmıştır.

Yüreklerimize birlik ve sevgi tohumlarını ekerek “Ne olursan ol yine gel” söylemiyle insanlığa seslenen Hz. Mevlâna, bu düsturuyla bugün hala gönüllerimizi fethederken insanlığı ayrımcılıktan, dostluk ve hoşgörüye davet etmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle; sevginin, barışın, kardeşliğin ve hoşgörünün sembolü olan, bu toprakların yetiştirdiği ender şair, düşünce adamı ve mutasavvıflardan Hz. Mevlâna’yı sevgi ve rahmetle anıyorum. Mevlâna’nın 749. vuslat yıl dönümünün millet olarak birlik, beraberlik, kardeşlik ve dünya barışının tesisine vesile olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı. Hakkarihabertv.com

Son Dakika

Leave a Comment