TİP’li 13 isim milletvekili adaylığını geri çekti

Türkiye İşçi Partisi (TİP); Bala, Çankaya, Elmadağ, Evren, Gölbaşı, Haymana, Mamak, Polatlı, Şereflikoçhisar ilçelerini kapsayan Ankara 1. Bölge’de aday çıkarmayacağını bildirmiş, daha sonrasında ise YSK’nin açıkladığı geçici aday listelerinde TİP adayları bulunmuştu.

Bunun üzerine TİP ile Yeşil Sol Parti arasında rekabet olacağı belirtilmiş, konu kamuoyunda tartışılmıştı.

T24’e konuşan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Yeşil Sol Parti Ankara 1’inci Bölge Milletvekili Adayı Emirali Türkmen, TİP’in Ankara 1. Bölge’den aday çıkarmamasına yönelik tartışmalarla ilgili şunları söyledi:

“Teknik bir sorundan dolayı liste vermek zorunda kaldıklarını bize de söylediler. Dün Ankara’da adaylarını tanıtırken birinci bölge adaylarını tanıtmadılar. Bugün itibariyle de arkadaşlar verdikleri listedeki arkadaşların istifa gerekçelerini vereceklerini ve birinci bölümden çekileceklerini söylediler.

Bizde devrimciler arasında, sosyalistler arasında söz bakidir. Biz sözün gücüne inanırız. Söylediğimiz sözün gücüne inanırız doğal olarak bizim için ondan büyük bir sözleşme yoktur.”

Öte yandan Gazete Pencere’de yer alan habere göre, TİP’in 13 adayının tamamı Yüksek Seçim Kurulu’na giderek, adaylıktan çekildiklerini bildirdi.

Bununla birlikte TİP’in söz konusu bölgede seçimlere girmemesi kesinlik kazandı.

TİP, Ankara 1. Bölge 1. Sıra’da Aleyna Arzum Yalçın’ı aday göstermişti. 

Yeşil Sol Parti ise HDP Eş Başkan Yardımcısı ve Dipnot Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Emirali Türkmen’i aday göstermişti.

Son Dakika

Leave a Comment