İranlı turizmciler Yüksekova’yı gezdi

İki ay içinde İran’ın Urmiye ve Tebriz kentlerinde temaslarda bulunan Esendere Belde Belediye Başkanı Dırbaz Büyüksu ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Doğu Anadolu Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Cevdet Özgökçe ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin daveti karşılık buldu.

100 kişiden oluşan İranlı turizmciler gezilerinin birinci gününü Esendere ve Şemdinli içesine ayırmışlardı.

Turlarının ikinci gününde Yüksekova’da temaslarda bulunan İranlı kafilesi, esnafı ziyaret etti, alışveriş yaparak yöresel yemeklerden yedi.

İranlı acente temsilcilerine Esendere Belde Belediye Başkanı Dırbaz Büyüksu,Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Doğu Anadolu Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Cevdet Özgökçe, Yüksekova Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Salih Özdemir, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Vedat Çoğaç, Bubivan Turizm Sahibi Ebubekir Zirek, YÜTSO Meclis Başkanı Timur sevi, oda yönetimi ve iş insanları eşlik etti.

2-931.jpg

Yüksekova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Özdemir, yaklaşık üç aydır sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bu organizasyonu planladıklarını söyledi.

Esnaf ve tüccarları bu konuda bilgilendirdiklerini anlatan Özdemir, “İki kez Urumiye ve Tebriz’e gittik. Tur şirketleriyle görüşmelerimiz oldu. Bunun meyvelerini aldığımızı düşünüyorum. Turizmcileri ilçemizde ağırlıyoruz. Herkesten destek aldık. Yüksekova’nın onlar için bir destinasyon olduğunu söylüyoruz.” dedi.

Bubivan Turizm sahibi Ebubekir Zirek de Hakkari’nin hem İran hem de Irak’ komşu olmasının kent için ciddi bir avantaj olduğunu belirtti.

“Şuan komşumuz olan İran’dan gelen 101 kişilik bir kafileyi ağırlıyoruz. Dün Esendere ve Şemdinli’yi yarın da Hakkari ilimizi ziyaret edeceğiz. Bu ilimizin tanıtımı için çok büyük bir fırsat. Bu info sayesinde ilimizde gezilmesi gereken yerleri gezip turistleri kentimize çekme gayreti içindeyiz” şeklinde konuştu.

Hakkari’nin sertifikalı tek turizm rehberi dağcı İskender Kahraman da kentteki sivil toplum örgütü temsilcileri ile birlikte hazırladıkları bir program kapsamında İranlı turizm acetalarını kentte ağırlamanın heyecanı içinde olduklarını söyledi.

5.jpg

Hakkari doğasının ve güzelliklerinin bir hazine bir cevher olduğunu ifade eden Kahraman, hem doğayı korumak hem de doğadan faydalanmak için tanıtımın önemini vurguladı ve İranlı turizm acentalerını şehrimize davet ettik diye ekledi:

Tebriz’den gelen Nigar Kuresan ise İki günlük ziyaretten ziyadesi ile memnun olduklarını dile getirdi.

Yüksekova’yı sevdiğini belirten Kuresan, “Burada insanlar çok sıcak, her şey çok güzel gidiyor. Geldik, gezdik burayı. Her şey çok iyi gidiyor. İnşallah İran’dan yolcularımızı arkadaşlarımızı da buraya getireceğiz. Çok güzel turlar yapacağız.” şeklinde konuştu.

1.jpg

Yüksekova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Özdemir ve oda yönetimi 3 günlük info programına katkı sunanlara plaket verdi.

ilçedeki otelleri de gezen İranlı Acente yetkilileri yoğun tempo ve yorucu geçen günün ardından bir eğlence merkezine geçen burada gönüllerince eğlendi.4.jpg

Son Dakika

Leave a Comment