Çukurca’da çeltik ekimi başladı

Engebeli araziler ve yüksek dağlarla çevrili Çukurca’da geleneksel yöntemlerle çeltik ekimi yapan, ilçeye 2 kilometre uzaklıktaki yeşil çeşme mahalle sakinleri, tüm süreçlerde dayanışmanın en güzel örneğini sergiliyor.

Günün ilk ışıklarıyla tarlaya giden mahalle sakinleri, hep birlikte araziyi suluyor, toprağı sürüp küreklerle çeltik havuzları oluşturuyor. Verimli topraklarında nar, susam, incir ve Trabzon hurması gibi ürünlerin yetiştiği ilçede, üretilen pirinçle hem ailelerin ihtiyacı karşılanıyor hem de ekonomiye katkı sunuluyor.

Akraba ve komşularının yardımıyla Yeşil çeşme Mahallesi’nde bulunan evinin önündeki çeltik tarlasını eken Zeydan Akdemir, Çukurca pirincinin doğal ve sağlıklı olduğunu belirterek, ‘ Bizler bahar ayların gelmesiyle ilçe sakinleri olarak bir araya geliyoruz.

Çeltiği imece usülü ile yapıyoruz. çünkü bir iki kişinin yapacağı iş değil. Küçük küçük havuzlar yapmamızın sebebi havuzlardaki suların ısınmasıyla pirinçlerin tadı daha güzel oluyor” dedi.

İlçe sakinlerinde Übeydullah Alkan ise, Nisan mayıs aylarında bütün ilçe sakinleri ile bir araya gelip imece usulü ile çeltik yaptıklarını söyledi.

3.jpg

Son Dakika

Leave a Comment