Hakkari’de 4 bin küçükbaş hayvan dağıtıldı

Kente 30 kilometre uzaklıktaki Çiftlik mevkisinde düzenlenen programa katılan Vali ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık, besicilerle sohbet ederek, hayvancılığın gelişmesi için hayvan yetiştiricilerini desteklemeye devam ettiklerini söyledi.

Kentte yaşam standartlarının artırılması ve çiftçilerin desteklenmesi için çeşitli projelere hayata geçirdiklerini belirten Akbıyık, şunları kaydetti:

“İl Özel İdaresinin yürüttüğü proje çerçevesinde çiftçilerimize koyun ve keçi veriyoruz. Köyümde Yaşamak İçin Biri Sürü Nedenim Var” projesi kapsamında da birçok vatandaşımız 250 bin liralık krediye başvuruyor. Hakkari’de hayvancılık gelişiyor.

3 bin koyun, bin keçinin dağıtımına başladık. İlçelerimizin potansiyellerine göre projeler yapıyoruz. Geçtiğimiz yıllarda Yüksekova’da bine yakın manda dağıttık. Şemdinli’de arıcılığı, Derecik’te seracılığı, Çukurca’da da Zap markasını ve turizmi, Hakkari’de de kilimi destekliyoruz.

Bu çalışmalarını hapsini vatandaşlarımıza gelir sağlamak için yürütüyoruz. Esas çözüm organize sanayimizin bitirilmesi. Onu da kuruyoruz. Geçmişte hayvancılıkta önemli yeri var. Maalesef terör nedeniyle azalan hayvancılığı da eski günlerine döndürmek için devlet olarak büyük çaba içindeyiz.”

Konuşmanın ardından, besicilere koyunlar teslim edilmeye başlandı.

Programa Vali Yardımcısı Özel İdare Genel Sekreteri Tevfik Kumbasar, İl Özel İdare Genel Sekreteri Nurettin Fırat,Tarımsal Hizmetler Müdürü İbrahim Besi ve vatandaşlar katıldı.

fv7izcvx0aam4of.jpgfv7izhpwwaif35z.jpgfv7izbawyaa-br7.jpg

Son Dakika

Leave a Comment