Sağlıklı Yaş Alma Merkezi insanların umudu oldu

Hakkari Devlet Hastanesi bünyesinde bir ay önce hizmete açılan ‘Sağlıklı Yaş Alma Merkezi’, 80 ve üzeri yaş gruplarına hizmet veriyor.

Bu yaş kategorilerindeki bireylerin sağlık hizmetlerine erişiminin kolaylaştırılması, evinde ve yerinde tıbbi bakım ihtiyaçlarının belirlenmesi, desteklenmesi, tıbbi izlem yapılması, gerektiğinde uzaktan sağlık hizmeti ile muayene ve danışmanlık hizmeti verilmesi hedefleniyor.

Hastaların hastaneden eve, evden hastaneye nakli organize edilerek tıbbi bakımı için gerekli hizmet koordinasyonu sağlanan merkezde geriatri, aile, gerontolog dallarında uzman hekimler, 2 hemşire , yaşlı bakım personeli ve tıbbi sekreter görev yapıyor. İhtiyaç olması halinde de diyetisyen, psikolog, fizyoterapist, sosyal hizmet uzmanı ve manevi destek uzmanı da hastalara müdahale ediyor. Merkez, son bir ayda 400 kişiye hizmet verdi.

Hakkari Hastanesinde Yaş Alma Merkezi Birim Sorumlusu Gerontolog Melisa Durmuş, 80 yaş ve üzeri bireylerin aktif, üretken ve sağlıklı yaşam sürmesini desteklemek amacıyla böyle bir birimin hayata geçirildiğini belirterek, “Şuan 80 yaş üstü bireylere hizmet ediyoruz. Ama ileriki süreçlerde 65 yaş üstüne de çekilebilir.

Biz Hakkari’de 80 yaş üstü bireylere ulaşıp randevu oluşturuyoruz. Daha sonra evlerine gidip ziyaret gerçekleştirip yaş alma merkezimize çağrılıyoruz. Burada herhangi bir sıkıntı gördüğümüzde diğer birimlere yönlendiriyoruz” dedi.

Sağlıklı Yaş Alma Merkezi’nde görevli Dr.Enes Can Mert, ise kentte 80 yaş üste 600 hastanın olduğunu bu hastalardan 300’üne baktıklarını söyledi.

Kaynak;Hakkariobjektif haber.com

Son Dakika

Leave a Comment