İbrahim Halil-Habur sınır kapısı için yeni karar

İbrahim Halil Sınır Kapısı Yönetimi Sözcüsü Kami Kemal yazılı bir açıklama yaparak, günlük olarak Türkiye’ye giriş-çıkış yapanlarla, turistik amaçlı gidenler için ayrı güzerhaglar oluşturuldu.

İbrahim Halil Uluslararası Kapısı, bugünden itibaren turistlerin Türkiye’ye girişine yönelik yeni bir mekanizmanın hayata geçirileceğini duyurdu.

Yeni sisteme göre turistlerin Türkiye’ye girişi için iki güzergâh açılacak. Açıklamada 15 gün içinde Türkiye’ye birden fazla giriş yapmamış kişiler ile 15 gün içerisinde Türkiye’ye düzenli veya günübirlik seyahat edenlerin güzergahları ayrılacak.

Yapılan açıklamada sözkonusu uygulamanın 15 Ağustos yani bugünden itibaren yürürlüğe girdiği ifade edildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:“Değerli halkımıza, bugün 15 Ağustos 2023 tarihinde, Türkiye’ye turist girişlerinde sıkışıklığın yaşanmaması adına yeni bir mekanizmanın hayata geçirildiğini bildirmek isteriz.

Yeni sisteme göre turistlerin Türkiye’ye girişleri için iki ayrı güzergâh açıldı. Türkiye’ye 15 günden fazla aralıklarla ziyarette bulunacaklar ile Türkiye’ye her gün gelip giden turistlerin giriş güzergafı farklı olacak.

İbrahim Halil Uluslararası Sınır Yönetimi ve Kürdistan Bölgesel Hükümeti’nin ilgili taraflarının Türkiye’nin ilgili taraflarıyla yaptığı çeşitli görüşmeler ve denetim çabalarının ardından Türkiye tarafının bizimle işbirliği sonucu bu sistem geliştirildi.”

İbrahim Halil Sınır Kapısı Yönetimi Sözcüsü Kami Kemal günlük olarak çoğunluğu Kürdistan Bölgesi vatandaşı 15 binin üzerinde Türkiye’ye giriş-çıkış olduğunu söyledi.

Son Dakika

Leave a Comment