Hakkari’de kiralar uçtu: ‘İster öde ister çık!’

Hakkari’de kira zamları devam ediyor. Hakkarihabertv.com haber sitesine ulaşan vatandaşlar yetkililere seslenerek kira artışlarına bir çare bulunmasını istediler.

Vatandaşlar, ”Bunun önüne geçilmesi için de bir denetim mekanizması yok. Hem işyeri hem ev kiraları fırsatçı mülk sahipleri için avantaja dönüştü.

Ev sahiplerinin biçtiği yüksek kiralar, piyasa koşullarını haksız rekabetle buluşturuyor. Tuzu kuru bu sektörlere karşı yasal bir önlem de alınamıyor ya da alınmıyor.

Bir iki yıl öncesine baktığımızda normal 3+1 merkezi bir dairenin kirası bin lira iken geçen yıldan bu yana iki 3 misline çıkartıldı”

Bazı kamu ve kuruluş personelleri ise, Hakkari’de kiraların her geçen gün arttığını belirterek bir denetim mekanizmasının acilen durama el atması gerektiğini ifade ettiler.

Kiralarla alakalı TBMM’de çıkartılan yaşanan acilen devreye alınmasını da isteyen vatandaşlar, iş yerlerini ve evlerini yüksek fiyattan kiraya verenlere acilen caydırıcı cezaların kesilmesini istediler.

Hakkari Valiliğine sesleniyoruz

Vatandaşlar,” Hakkari’de fabrika ve iş sahaları bulunmuyor. İşsizlik had safhada kira artışları alıp başına gidiyor. Vatandaş perişan toprak ev bile arayıp bulamayan aileler var. Devlet memurlarının çoğu da artan kiralardan dolayı dertli. Valilikten isteğimiz acilen bir denetim ekibinin kent merkezinde bir araştırma yaptırılmasını istiyoruz.

Fırsatçılık yapan ev sahiplerinin cezalandırılması gerekir” şeklinde konuştular.

Ayrıca gelen başka bir ihbarda ise, emlakçı almayan bazı kişilerin ev sahiplerinden izinsiz yüklü miktarda komisyon istedikleri iddia edildi.  

Son Dakika

Leave a Comment