Hakkari’de mobil ekipler çocuklar için sahada

‘Çocuklar Güvende Programı’ ile Sosyal Hizmetler Müdürlüğü (SHM) çocuk birimlerinde görevli meslek elemanları ve ASDEP personelleri, sokakta yaşayan ve/veya çalıştırılan çocukların; yaşadıkları ortamlarda; ihmal, istismar, sömürü ve kötü davranışa maruz kalan, aile veya yasal yakınlarıyla bağları kısmen ya da tamamen kopmuş, risklere karşı kendilerini koruyamayan çocukları tespit ediyor.

Hakkari Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve Bağlı Kuruluşları Yüksekova ve Şemdinli İlçelerinde bulunan Sosyal Hizmet Merkezlerinde Psikolog, Sosyolog ve Sosyal Hizmet Uzmanlarından kurulu “Mobil Çocuk Ekipleri” oluşturuldu.

Emniyet Müdürlüğü personeli ile birlikte zaman zaman sokakları inceleyerek, Sokakta yaşayan, dilendirilen ve/veya çalıştırılan çocukları tespit eden “Mobil Çocuk Ekipleri” aileler ile ilgili sosyal inceleme çalışması yapıyor.

Hakkari Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Salih Kaya; “Çocuklar Güvende Proğramı” ile SHM’lerdeki çocuk birimlerinde görevli meslek elemanları ve ASDEP personelleri tarafından izlemeye alınanlar arasında; bakanlığa bağlı kuruluşlarda korunma ve bakım altında iken korunma veya bakım tedbir kararı kaldırılarak ailesine teslim edilenler, mobil ekipler tarafından sokakta çalıştığı tespit edilen ya da infaz indirimi ile cezaevinden çıkan çocuklar da bulunuyor.

Ayrıca, koruma ve bakım altında bulunan çocukların aileleri yanında kalan kardeşleri de ekipler tarafından izleniyor. Bu kapsamda Yüksekova İlçemiz genelinde Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü Mobil Ekibi Yüksekova Emniyet Müdürlüğü Personeli ile birlikte sokakta çalışan/çalıştırılan, suça sürüklenen, ihmal ve istismar riski olan veya sosyal hizmet müdahalesine ihtiyaç duyulan çocuklara yönelik olarak çalışmalarına devam etmektedir” dedi. Hakkarihabertv.com

d955bc12-b906-47b2-b906-65cd025ede30.jpgfa7cf2ec-a4bf-44e0-b545-6ef7fd8f4e05.jpga6a005e4-2f4c-462e-ac29-03768d1f97cc.jpg

Son Dakika

Leave a Comment