Hakkari’deki meslek okulunda ekmek üretimi

 Başarılı eğitim çalışmaları ile gündeme gelen 20 derslik 460 öğrencisi bulunan Hakkari Mehmet Akif Ersoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde yaklaşık 100 öğrenci ekmek  üretiyor.

2022-2023 yılında, Milli Eğitim Bakanlığı, ülke genelinde, “81 İlde 100 Ekmek Fırını” projesi çerçevesinde Hakkâri’de fırının kurulduğu okul olan Mehmet Akif Ersoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ndeki modern ekmek fırının üretime devam ediyor.

Okul Müdürü Hayrettin Çiftçi, okulumuz bünyesinde yiyecek içecek öğrencilerimiz ile beraber bakanlığımızın 81 ilde 100 endüstriyel Fırını” projesi çerçevesinde açmış olduğumuz fırında çalışıyoruz dedi.

Çiftçi,” Yaklaşık 100 yiyecek 11, 12’nci sınıf içecek öğrencimiz,  şef ve usta öğreticilerle beraber ekmek üretimi yapıyoruz. Öğretmiş olduğumuz ekmekleri pansiyonda kalan öğrencilerimizi için temin ediyoruz.  Yaklaşık 6 bin ekmek rol ekmeği üretiyoruz.

Sabah, öğle ve akşam sıcak ekmekleri pansiyondaki öğrencilere ulaştırıyoruz.  Ayrıca buğuca ve simit üretimimiz de var. Öğrencilerimizde günlük olarak üretimlere katılıp hem gelir elde ediyorlar, hem de pansiyonlarda kalan öğrencilerimize daha uygun daha ucuz ekmek ihtilaçlarını karşılamaya çalışıyoruz” dedi.

Fırında çalışan 12. Sınıf öğrencisi Arjin Demir isimli öğrenci ise,” Burada pansiyonlara ekmek üretmekteyiz. Günlük 6 bin adet ekmek çıkartıyoruz. Staj öğrencisi olduğumuz için ücretle alıyoruz. Bize imkanı sağlayan ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

Milli Eğitim Şube Müdürü Oktay Kızılkaya ile birlikte incelemelerde bulunan İl Millî Eğitim Müdürü Nurettin Yılmaz’da,” Bu fırınımızın entegre kurulum çalışmaları geçen sene tamamlanmış olup hamurkar ve yiyecek içecek hizmetleri alanındaki öğretmenlerimizin rehberliğinde, öğrencilerimiz tarafından, seri üretimini sürdürüyor. Allah, ihtiyacını göstermesin; ama ihtiyaç olursa ekmek fırınımız, afet durumlarında, çok önemli bir hizmet verecektir dedi.

Haber: Feyzullah Taş

 

Son Dakika

Leave a Comment