Ölenler arasında gelin ve damat da var

Dün akşam saat 22:30 sıralarında Hristiyanların yoğunlukta yaşadığı Musul’un kuzeyindeki Hemdaniye ilçesinde bulunan El Heysem Düğün Salonunda yangın çıktı.

Olayın ardından bölgeye Musul, Erbil ve Duhok’tan çok sayıda sağlık ekibi ve ambulans gönderildi.

Musul Sağlık Dairesi Müdür Yardımcısı Ahmed Hamdani, Rûdaw’a yaptığı açıklamada şu ana kadar 113 kişinin öldüğünü 500 kişinin de yaralandığını söyledi.

Rûdaw’a konuşan Musul Valisi Necim Cuburi ise, hayatını kaybedenlerin sayısının 114, yaralıların ise 200’den fazla olduğunu bildirdi. 

Görgü tanıkları, havai fişekler nedeniyle çıkan yangın esnasında düğün salonunda 800 kişinin bulunduğunu aktardı.

Kapı tarafında tavanda başlayan yangının hızla yayıldığını ve tavanın çöktüğü, bu nedenle içeride izdiham yaşandığı belirtildi.

Gelin ve damat hakkında çelişkili açıklamalar

Hayatını kaybedenlerin çoğunun dumandan boğulduğu belirtildi. Ölenler arasında çok sayıda çocuk, yaşlı ve kadın da var.

Ancak 2006 doğumlu Hannin Riyaz isimli gelin ile 1995 doğumlu İvan İşo Gehke’nin akibeti hakkında çelişkili açıklamalar geldi.

Erbil’deki Rûdaw muhabiri Ferhad Dolemeri’ye konuşan görgü tanıklarından Stive Ankawa, olay anında salonda bulunduğunu belirterek, “Ben kapıya yakın bir masada oturuyordum. Herşey iki dakika içinde oldu. Gelin ve damat içeri girdiğinde havai fişek patlatıldı, sonra tavan yanlama başladı. Salonun üç kapısı vardı, giriş, arka kapı ve muftak kapısı” dedi.

Stive Ankawa, “Gelinin gelinliği yandı, bu yüzden öldükleri sanılıyıor. Fakat ikisinin de durumu iyi. Kardeşi ile telefonda konuştum, ikisi de kurtulmuş, evlerindeler” bilgisini paylaştı.

Rûdaw muhabiri Naif Ramazan’a konuşan Musul Sağlık Dairesi Müdür Yardımcısı Dr. Ahmed Duberdani ise, gelin ve damadın hayatını kaybedenler arasında olduğunu söyledi.

Dr. Duberdani, her ikisinin de cenazesinin Musul Adli Tıp Kurumu’na kaldırıldığını bildirdi.

İlçedeki durumdan ötürü şu ana kadar da düğün sahiplerine ulaşılamadı. 

Hristiyanların yoğunlukta bulunduğu #Musul’un Hemdaniye ilçesinde bir düğün salonda yangın çıktı

Olayda en az 100 kişi öldü, 500 kişi yaralandı.

Ölenler arasında gelin ve damat da var

Son Dakika

Leave a Comment