Hakkari’de okul servis şoförlerine eğitim verildi

Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Konferans Salonu’ndaki düzenlenen toplantıda konuşan İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Fahrettin Çelik, İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğümüz ile birlikte, öğrencilerin taşınması konusuna, çok ayrı bir önem verdiklerini ve servis şoförlerinin de bu önemin farkına varması gerektiğini  söyledi.

Çocuklarımızın güvenliğinin her şeyden önemli olduğunu, Hakkari’de, 4/1 oranındaki öğrencinin taşımacılık yoluyla eğitim ve öğretime erişiminin sağlandığını düşünüldüğünde, servis şoförlüğünün sorumluluk isteyen bir görev olduğuna ifade eder Çelik,” Tüm paydaş kurumlarımızla birlikte, temel amacımız, taşıma yoluyla eğitime ve öğretime erişimlerini sağladığımız öğrencilerimizin güvenliğini azami düzeyde tutmak ve karayollarında, servis araç sürücülerini bilgilendirerek, trafik güvenliğini en üst seviyeye çıkartmak ve böylece yol kullanıcılarımız olan yaya-yolcu (özellikle öğrenciler) ve sürücülerin trafik kazalarına karışmalarını önlemektir.

Sizlere emanet edilen çocuklarımızın güven içinde taşınması, çocuklara karşı olan sevginize, ilginize, şefkat ve merhametinize bağlıdır. Bu yüzden, bu tür konuların detaylıca ele alınması, sıkıntıların giderilmesi ve çözüm kanallarının daha fazla işlevsel hale getirilmesi amacıyla yıl içerisinde, gerekli gördüğümüzde, bugünkü gibi toplantılar ve eğitimler düzenlemeye devam edeceğiz,” şeklinde konuştu.

 İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü yetkilileri de kentimizde güvenli  servis taşımacılığında, her kişiye, her  kurum ve kuruluşa görevler düştüğünü belirterek sunum eşliğinde şunları dile getirdiler: ”Ailelerimizin mutluluk kaynağı ve geleceğimizin garantisi olan çocuklarımızı, evlerden okullarına, okullarından evlerine taşımak gibi çok önemli bir hizmet veriyorsunuz.

Bunun için de her şeyden önce araçlarınızı, güvenli, temiz ve bakımlı bulundurmalı, “Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği’ nin öngördüğü düzenlemeleri, tertip ve donanımları tamamlama hususlarına çok dikkat etmelisiniz. Bu bilinçle hareket ederseniz hepimiz kazanmış olacağız,” ifade ettiler.

İl Milli Eğitim Şube Müdürü Oktay Kızılkaya, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı yetkilileri ve öğrenci taşımacılığı hizmeti yapan şoförlerin katıldığı toplantıda; İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı İş Güvenliği Uzmanı Selda Koruçi ve Rehberlik Araştırma Merkezi Psikolojik Danışman Hakan Baykan tarafından yapılan sunumlarla;

MEB Taşıma Yoluyla Eğitime Erişim Yönetmeliği’nde belirtilen esaslar üzerinde durularak, servis araçları ve sürücülerde aranan vasıflar, taşımalı eğitimde görev alan şoförlerin doğru iletişim modelleri, araçların temiz olması, emniyet kemeri takılması hususuna riayet edilmesi, yangın tüpleri ve ilk yardım çantalarının güncel olacak şekilde hazır edilmesi konularında, şoförlere gerekli uyarılar yapıldı. Hakkarihabertv.com

684e7914-206e-4d06-ac53-5a36c5abe63b.jpge6df6226-fd16-4fb6-8e16-534ca7c653c2.jpg

 

Son Dakika

Leave a Comment