İSTANBUL
Bugün
/
ANKARA
Bugün
/
İZMİR
Bugün
/
Cukurca Objektij Gazetesi

Cukurca Objektij Gazetesi
 • Görüntüleri ses getirmişti; Rojavalı çocuk protez bacağa kavuşacak
  Görüntüleri ses getirmişti; Rojavalı çocuk protez
 • Göçerlerin zorlu dönüş yolculuğu başladı
  Göçerlerin zorlu dönüş yolculuğu başladı
 • Kaymakam Kurt: Çukurca’ya 22 milyon kamu yatırımı yapıldı
  Kaymakam Kurt: Çukurca’ya 22 milyon kamu yat
 • Hakkari karakovan balına yoğun ilgi
  Hakkari karakovan balına yoğun ilgi
 • Çay Evinde Heykel Sergisi
  Çay Evinde Heykel Sergisi
 • Hakkari’de en sıcak ocak ayı yaşanıyor
  Hakkari’de en sıcak ocak ayı yaşanıyor
 • Hakkarili Minik Mahir yardım eli bekliyor
  Hakkarili Minik Mahir yardım eli bekliyor
 • Hakkarili kayakçılar madalyalarla döndüler
  Hakkarili kayakçılar madalyalarla döndüler
 • Yüksekovalı Yılmaz, hurda parçalarla elektrikli araba yaptı
  Yüksekovalı Yılmaz, hurda parçalarla elektrikli ar
Doğa yürüyüşü ve yüzme etkinliği
Doğa yürüyüşü ve yüzme etkinliği
Yüksekova Ekoloji Kültürel ve Dağcılık Spor Kulübü Derneği, her hafta olduğu gibi bu hafta da bölgenin güzelliklerini tanıtmaya devam ediyor. Cengiz Topel Caddesi üzerinde sabah saatlerinde bir araya gelen 40...
8 Eylül 2022 06:13
Font1 Font2 Font3 Font4
ss
Cukurca Objektij Gazetesi

Yüksekova Ekoloji Kültürel ve Dağcılık Spor Kulübü Derneği, her hafta olduğu gibi bu hafta da bölgenin güzelliklerini tanıtmaya devam ediyor. Cengiz Topel Caddesi üzerinde sabah saatlerinde bir araya gelen 40 kişilik grup, Şemdinli bölgesine hareket etti. Bölgede kahvaltı yapan dernek üyeleri, daha sonra Yüksekova-Şemdinli arasındaki dağlarda doğa yürüyüşü gerçekleştirdi.

Bölgenin güzelliklerini tanıttıklarını belirten Yüksekova Ekoloji Kültürel ve Dağcılık Spor Kulübü Derneği Başkan Yardımcısı Hakan Zanyar Aykut, “Her hafta olduğu gibi dernek üyeleri ile birlikte Yüksekova’ya 65 kilometre uzaklıkta bulunan Cilo Dağlarının eteklerinde kalan ve iki ilçeye hem sınır hem güzellik katan Gever Vadisi’ne geldik.

40 kişilik ekiple birlikte bölgenin doğal güzellikleri, kaya yazıtları, şelaleler ve tarihin geçmiş tanığı olan Gever buzulları ile eski yerleşim alanlarını görme fırsatı bulduk. Bilindiği üzere bölgemiz doğal yapısı ile birlikte eko-turizm için ideal alan, trekking fırsatı ve doğanın gözbebekleri olan gölleri ile bir cazibe merkezidir.

aw707069-02.jpg

Bu bağlamda dernek olarak elimizden geldiği kadar hem bölgenin saklı cennetini tanıtmak hem de turizme açılmasını istiyoruz. Bölgeyi tanıtırken de doğal dengesini, ekolojik yaşam alanlarını, canlı yapısını ve jeomorfolojik yapısına zarar vermeden görmek ve gezmek önceliğimizdir” dedi.

Yüksekova Ekoloji Kültürel ve Dağcılık Spor Kulübü Derneği üyesi İslam Gürdal ise yıllar önce fotoğraflarda gördüğü Gever bölgesini bu sefer canlı görme fırsatını yakaladığını söyleyerek, “3,5 saat yürümemiz gerekiyordu ama hiç dert etmedik. Göreceğim manzaranın hayali her şeyi unutturuyordu.

Kırmızı Taş Gölü’nde yüzerek ve sonunda halayımızı çekerek etkinliği taçlandırdık. Bölgemizin her tarafı turizmin merkezi olabilir” ifadelerini kullandı. İHA

aw707069-03.jpg

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa
Tüm hakkı Çukurca Objektif Gazetesine aittir.