İSTANBUL
Bugün
/
ANKARA
Bugün
/
İZMİR
Bugün
/
Cukurca Objektij Gazetesi

Cukurca Objektij Gazetesi
 • Görüntüleri ses getirmişti; Rojavalı çocuk protez bacağa kavuşacak
  Görüntüleri ses getirmişti; Rojavalı çocuk protez
 • Göçerlerin zorlu dönüş yolculuğu başladı
  Göçerlerin zorlu dönüş yolculuğu başladı
 • Kaymakam Kurt: Çukurca’ya 22 milyon kamu yatırımı yapıldı
  Kaymakam Kurt: Çukurca’ya 22 milyon kamu yat
 • Hakkari karakovan balına yoğun ilgi
  Hakkari karakovan balına yoğun ilgi
 • Çay Evinde Heykel Sergisi
  Çay Evinde Heykel Sergisi
 • Hakkari’de en sıcak ocak ayı yaşanıyor
  Hakkari’de en sıcak ocak ayı yaşanıyor
 • Hakkarili Minik Mahir yardım eli bekliyor
  Hakkarili Minik Mahir yardım eli bekliyor
 • Hakkarili kayakçılar madalyalarla döndüler
  Hakkarili kayakçılar madalyalarla döndüler
 • Yüksekovalı Yılmaz, hurda parçalarla elektrikli araba yaptı
  Yüksekovalı Yılmaz, hurda parçalarla elektrikli ar
Irak plakalı araca silahlı saldırı: 4 ölü
Irak plakalı araca silahlı saldırı: 4 ölü
Valilikten yapılan açıklamada, “Olayın şüphelisi oldukları değerlendirilen M.Ş., F.A., A.Y. ve A.K. isimli 4 şüpheli şahıs Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla gözaltına alınmıştır.” denildi. Artuklu-Nusaybin kara yolunun Yeniköy mevkisinde yabancı plakalı...
19 Ocak 2023 10:48
Font1 Font2 Font3 Font4
ss
Cukurca Objektij Gazetesi

Valilikten yapılan açıklamada, “Olayın şüphelisi oldukları değerlendirilen M.Ş., F.A., A.Y. ve A.K. isimli 4 şüpheli şahıs Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla gözaltına alınmıştır.” denildi.

Artuklu-Nusaybin kara yolunun Yeniköy mevkisinde yabancı plakalı bir araca henüz kimliği belirlenemeyen kişi veya kişilerce silahla ateş açıldı.

4 KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ

Saldırıda, cipte bulunan Hındreen Abdullah Salih (39), Waheda Haedar Jasim (63), Abdullah Saleh Mustafa (69) yaşamını yitirdi, Chiman Shaheen Khalid (75) ve Ahmed Jalaladeen İbrahim (45) yaralandı.

112 Acil Sağlık ekiplerince Nusaybin Devlet Hastanesi’ne kaldırılan yaralılardan Chiman Shaheen Khalid de müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Midyat Devlet Hastanesi’ne kaldırılan yaralı Ahmed Jalaladeen İbrahim buradaki ilk müdahalenin ardından Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi’ne sevk edildi. İbrahim’in durumunun ağır olduğu öğrenildi.

4 ZANLI YAKALANDI

Mardin Valiliğince yapılan açıklamada, merkez Artuklu ilçesinde meydana gelen, 4 Irak vatandaşının öldürülmesi, 1 Irak vatandaşının yaralanması olayıyla ilgili soruşturmanın sürdüğü kaydedildi.

Açıklamada, “Yapılan soruşturmada, olayın şüphelisi oldukları değerlendirilen M.Ş, F.A, A.Y. ve A.K. Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla gözaltına alınmıştır. Olayla ilgili tahkikat titizlikle devam etmektedir.” ifadelerine yer verildi.

Wahide Haydar Casım Rûdaw’ın eski sunucusunun annesiydi

Saldırıda hayatını kaybeden Wahide Haydar Casım’ın kızı eski Rûdaw sunucusu Hawar Celadeddin İbrahim de, “Annem Erbil’de benimle yaşıyor. Sınır kapısını geçtikten sonra bize resim gönderdiler. Bu olay bizim için bir şok oldu. Araç devrilmedi, trafik kazası değil bu.

Bu insanlar araçtan indirilerek katledildi. Öldürülenler yaşlı insanlar. Kardeşim Ahmed Duhok’ta tanınan bir kişi. Hiç kimse ile bir husumeti yoktu. Annem de kendi halinde biri. Diğer ailenin de öyle. Akrabayız, onların da kimse ili bir husumeti yok. Onlar için de çok üzgünüz” dedi.

Hawar Celadeddin İbrahim, Ankara, Bağdat ve Erbil’e de çağrıda bulunarak şunları söyledi:

“Bu Türkiye, Irak ve Kürdistan Bölgesi için büyük bir sorumluluktur. Her yerde kameraların olduğu bir yolda bu insanlar nasıl bu şekilde öldürülür açığa çıkarılmalı. Bu sadece bizim için değil, halkımız için de bir şok oldu. Çünkü hergün binlerce insan çeşitli amaçlarla Türkiye’ye seyahat ediyor. Bu şekilde öldürülmeleri normal mi? Bu yüzden sorumlular bir an önce bulunmalı.

Babamı da 1988’de aynı şekilde faili meçhul bir cinayetle yitirdik. O dönem Duhok Baas rejiminin kontrolündeydi ve babamın katilleri bulunamadı. Aynı şekilde annemi de kaybetmek bizim için çok büyük bir acı. Tamam babam savaşın olduğu bir ortamda öldürüldü.

Peki ye annem, kardeşim ve diğerleri? Her yerde kamera var, gelen gidenler belli. Türkiye’de soruşturma başlatılmış. Duhok’ta da soruşturma yürütülüyor. Duhok Valisi Ali Teter bizzat ilgileniyor. Umarım katiller bu taraftan veya diğer taraftan olsun, bir an önce bulunur.”

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa
Tüm hakkı Çukurca Objektif Gazetesine aittir.