İSTANBUL
Bugün
/
ANKARA
Bugün
/
İZMİR
Bugün
/
Cukurca Objektij Gazetesi

Cukurca Objektij Gazetesi
 • Görüntüleri ses getirmişti; Rojavalı çocuk protez bacağa kavuşacak
  Görüntüleri ses getirmişti; Rojavalı çocuk protez
 • Göçerlerin zorlu dönüş yolculuğu başladı
  Göçerlerin zorlu dönüş yolculuğu başladı
 • Kaymakam Kurt: Çukurca’ya 22 milyon kamu yatırımı yapıldı
  Kaymakam Kurt: Çukurca’ya 22 milyon kamu yat
 • Hakkari karakovan balına yoğun ilgi
  Hakkari karakovan balına yoğun ilgi
 • Çay Evinde Heykel Sergisi
  Çay Evinde Heykel Sergisi
 • Hakkari’de en sıcak ocak ayı yaşanıyor
  Hakkari’de en sıcak ocak ayı yaşanıyor
 • Hakkarili Minik Mahir yardım eli bekliyor
  Hakkarili Minik Mahir yardım eli bekliyor
 • Hakkarili kayakçılar madalyalarla döndüler
  Hakkarili kayakçılar madalyalarla döndüler
 • Yüksekovalı Yılmaz, hurda parçalarla elektrikli araba yaptı
  Yüksekovalı Yılmaz, hurda parçalarla elektrikli ar
Romantik dansa 10 yıl hapis
Romantik dansa 10 yıl hapis
Amerika Birleşik Devletleri İnsan Hakları Aktivistleri Haber Ajansı’nın (HRANA) bildirdiğine göre, Instagram üzerinden Tahran’da çok sayıda takipçisi bulunan çift, “yolsuzluğu ve fuhuşu teşvik etmek” ve “ulusal güvenliği bozmak amacıyla bir...
2 Şubat 2023 09:51
Font1 Font2 Font3 Font4
ss
Cukurca Objektij Gazetesi

Amerika Birleşik Devletleri İnsan Hakları Aktivistleri Haber Ajansı’nın (HRANA) bildirdiğine göre, Instagram üzerinden Tahran’da çok sayıda takipçisi bulunan çift, “yolsuzluğu ve fuhuşu teşvik etmek” ve “ulusal güvenliği bozmak amacıyla bir araya gelmek” suçlarından ceza aldı. Çifte ayrıca internet kullanma ve İran dışına çıkma yasağı da getirildi.

HRANA’nın ailelerine yakın kaynaklardan aldığı bilgilere göre, çift mahkeme süreci boyunca avukatlarla görüştürülmedi ve kefaletle serbest bırakılmalarını sağlama girişimleri de reddedildi.

Euronews Türkçe’deki habere göre 20’li yaşlardaki Astiyaz Haghighi ve nişanlısı Amir Mohammad Ahmadi, romantik bir şekilde dans ettikleri videonun viral olmasının ardından kasım ayı başında tutuklanmışlardı. Videoda genç kızın baş örtüsü takmadığı görülüyor. İran’da kamusal alanda dans edilmesine izin verilmiyor.

Genç kızın uzun saçlarının dalgalandığı görülen video, internette talep edilen özgürlüklerin bir sembolü olarak görülmüş ve paylaşım rekoru kırmıştı.

Tahran’ın simgesi Azadi Kulesi

1970’lerin başında, İran’ın son şahı Muhammed Rıza Pehlevi döneminde Şahyad (Şah’ın Anısına) adıyla da açılan kulenin ismi şahın 1979’da devrilmesinden sonra İslam Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla birlikte ‘Azadi’ yani Özgürlük Kulesi olarak değiştirildi.

Tahran’ın ana simgelerinden biri olan “fütürist” yapının mimarı İran’daki rejim tarafından tanınmayan Bahai inancının bir üyesi ve halen sürgünde yaşıyor.

Başörtüsü kurallarını ihlal ettiği iddiasıyla tutuklanan Mahsa Amini’nin eylül ayındaki ölümü ülke çapında rejime karşı bir harekete dönüşen protestoları tetiklemişti. O tarihten bu yana her türlü muhalefetin sert bir şekilde bastırıldığı ülkede, Birleşmiş Milletler’e göre, en az 14 bin kişi tutuklandı.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa
Tüm hakkı Çukurca Objektif Gazetesine aittir.