İSTANBUL
Bugün
/
ANKARA
Bugün
/
İZMİR
Bugün
/
Cukurca Objektij Gazetesi

Cukurca Objektij Gazetesi
 • Görüntüleri ses getirmişti; Rojavalı çocuk protez bacağa kavuşacak
  Görüntüleri ses getirmişti; Rojavalı çocuk protez
 • Göçerlerin zorlu dönüş yolculuğu başladı
  Göçerlerin zorlu dönüş yolculuğu başladı
 • Kaymakam Kurt: Çukurca’ya 22 milyon kamu yatırımı yapıldı
  Kaymakam Kurt: Çukurca’ya 22 milyon kamu yat
 • Hakkari karakovan balına yoğun ilgi
  Hakkari karakovan balına yoğun ilgi
 • Çay Evinde Heykel Sergisi
  Çay Evinde Heykel Sergisi
 • Hakkari’de en sıcak ocak ayı yaşanıyor
  Hakkari’de en sıcak ocak ayı yaşanıyor
 • Hakkarili Minik Mahir yardım eli bekliyor
  Hakkarili Minik Mahir yardım eli bekliyor
 • Hakkarili kayakçılar madalyalarla döndüler
  Hakkarili kayakçılar madalyalarla döndüler
 • Yüksekovalı Yılmaz, hurda parçalarla elektrikli araba yaptı
  Yüksekovalı Yılmaz, hurda parçalarla elektrikli ar
Yüksekova’da hava kirliliği
Yüksekova’da hava kirliliği
Yüksekova’da kış mevsimiyle birlikte kullanımı artan kalitesiz kömür nedeniyle gökyüzünü duman kaplaması vatandaşları düşündürüyor. Özellikle sabah ve akşam saatlerinde soğuk havanın etkisiyle binalarda yakılan kömürün dumanı ilçenin havasını kirletirken, vatandaşlar...
14 Aralık 2022 08:51
Font1 Font2 Font3 Font4
ss
Cukurca Objektij Gazetesi

Yüksekova’da kış mevsimiyle birlikte kullanımı artan kalitesiz kömür nedeniyle gökyüzünü duman kaplaması vatandaşları düşündürüyor.

Özellikle sabah ve akşam saatlerinde soğuk havanın etkisiyle binalarda yakılan kömürün dumanı ilçenin havasını kirletirken, vatandaşlar ise koronavirüs dönemindeki gibi tekrar maskelerini takmaya başladı.

Yüksekovalı vatandaşlar, kirli havadan kurtulmak için yetkililere seslenerek, doğalgazın bir an önce ilçeye getirilmesini talep etti. İş yerinde maske taktığını ifade eden esnaf Sinan Tayak, “Şu an Yüksekova’da hava kirliliği hat safhada. İnsanlar pandemiden dolayı hastanelere gitmiyordu, bu hava kirliliğinden dolayı hastanelere gidiyor.

Bu hava kirliliğinden dolayı zehirleniyoruz. Bu kalitesiz kömürün Yüksekova’da kullanması, şehrimizin temiz havasını bitirmiş durumdadır. Muhakkak doğalgaz Yüksekova’ya getirilmelidir. Yetkililerden bu konuyu çözmelerini istiyoruz” dedi.

“Kirli havadan kurtuluşumuzun tek yolu doğalgazın getirilmesidir”
Doğalgazın getirilmesini istediklerini söyleyen esnaf Sadettin Babat da, “Bu maskelere aslında pandemi döneminde alışmıştık, ama görüyorsunuz kömür dumanının hat safhaya ulaşmasıyla artık maskelerimizi takmak zorunda kaldık. Bu sene Yüksekova’ya getirilen kalitesiz kömür nedeniyle hastalıklar başladı.

Geçen gün hastaneye gittim. İnanın pandemi döneminde bu bölgede bu kadar hastalık yoktu. Ümit ediyoruz ki bir an önce doğalgaz getirilir, biz de bu kirli havadan kurtuluruz. Özellikle akşam ve sabahları kentin semasını kömür dumanı sis şeklini kaplıyor” ifadelerini kullandı.

“6 ay boyunca maskeli dolaşmak şart oldu”
Bu zehre acil önlem alınmasını isteyen Hasım Han isimli vatandaş ise “Önceden maskeyi pandemi döneminde kullanıyorduk. Şimdi 6 ay boyunca kalmak zorunda kalacağız. Kentimizde zehir saçan kirli bir hava var. Artık yetkililerden bir çözüm istiyoruz” şeklinde konuştu. İHA

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa
Tüm hakkı Çukurca Objektif Gazetesine aittir.